Američtí zemědělci se obávají, že doplatí na Trumpovu obchodní válku
Postupného vyhrocování obchodní války se mnoho farmářů obává. Donald Trump byl částečně zvolen pro svůj slib, že předně bude hájit americké zájmy a rázně se vypořádá s tím, co charakterizuje jako světový obchodní systém poškozující USA. Nicméně až donedávna se americký prezident choval jako mnozí jeho předchůdci, v rámci kampaně volil ostrá slova, ale v Bílém domě ze svých záměrů slevil. Toto všechno se však změnilo.
Týden za týdnem Trump při jednáních o obchodu evidentně přitvrzoval. „Jednou z událostí nejvíce souvisejících s jeho jednáním je hrozba ochodní války,“ řekl David Salmonsen, vedoucí pracovník pro kongresové vztahy ve Federaci amerických zemědělců, jedné z nejsilnějších lobbingových skupin v USA.Se začátkem sklizně hrozí Čína, Mexiko, Kanada a Evropská unie odvetnými opatřeními proti Trumpovým tarifům na ocel a hliník. A zemědělství se nachází v palebné linii.
Zemědělci jsou podle Salmonsena často prvními, kteří pociťují dopady obchodních sporů, jenž se ani nemusí týkat jejich vlastních výrobků. Tentokrát by jen sotva mohl být rozsah sporů závažnější. Hodnota vyvážených zemědělských produktů z USA činí přibližně 140 miliard dolarů ročně. Kanada a Mexiko dovážejí zboží za zhruba 39 miliard dolarů. Podíl Číny činí 20 miliard dolarů a Evropské unie kolem 12 miliard. Všechny tyto země pohrozily odvetnými opatřeními proti clům na zmíněné kovy.
Zdá se, že spor bude eskalovat. V polovině měsíce by měl Trump zveřejnit seznam čínských technologických produktů v hodnotě 50 miliard dolarů, na které se bude vztahovat 25procentní tarif.
Očekává se, že Čína vrátí úder svým vlastním seznamem a američtí zemědělci předpokládají, že budou na jeho předních místech. Jednání o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) jsou nyní ožehavá, jelikož Kanada a Mexiko promýšlí odvetná opatření. NAFTA byla pro americké zemědělství velice výhodná. V roce 1993, ještě před uzavřením dohody, měly vývozy hodnotu pouze 8,9 miliard dolarů.