Moderní trend obuvnického průmyslu – barefooty
Barefooty. Zvláštní, specifické botky s tenkou podrážkou, podporující zdravou chůzi naboso. Dají se zakoupit poměrně běžně, někteří lidé si je dokonce vyrábí sami. Jde o módní prvek, nebo jen o hloupý výstřelek, co se uchytil jen nakrátko a brzy skončí?
Tato obuv není obyčejná teniska nebo balerínka, má sice podrážku tenkou, zhruba 6 mm, ale jsou především široké v nártu a v oblasti kloubů prstů. Umožňují přirozené ohýbání nohy při chůzi a dostatečnou oporu. Kdežto u balerínek je špička úzká, prsty nemají dostatek prostoru, tím se deformuje klenba, prsty se křiví, palec se vbočuje a tvoří se tzv. kladívka.
Právě to je důvodem k tomu, upustit od oblíbených dámských balerínek nebo módních stylů typu plochých nízkých tenisek (sneakers), např. značky Converse, jejichž předchůdce vyráběl obuvnický závod ve Zlíně již za socialismu. V takových botách toho moc nenachodíte, jde o módní výstřelek, který není zdraví prospěšný a rozhodně jej nedoporučují ani lékaři.
Pozor na tvrdé povrchy
Tento způsob obouvání má i svá úskalí, jde totiž o umělý výrobek, který je lidmi využíván v některých případech i bezmyšlenkovitě. Zkrátka, mám barefooty, tak přece bude chůze přirozená a zdravá! Neplatí to vždy a všude. Všichni savci mají chodidla přizpůsobena přirozenému prostředí, člověk nebyl výjimkou, ovšem za přirozené podmínky k životu lze považovat les, traviny, písečné planiny, kamenné oblázky, zeminu, atd. To vše jsou až na drobné výjimky povrchy měkké, relativně jemné, kde se přirozeně zatěžuje svalstvo nohou a podporuje rozvoj příčné i podélné klenby. Tvrdých povrchů je minimum.
Kdežto dnes lidé obují barefooty a vyrazí do města. Většinu času tráví na asfaltovém chodníku, na betonu nebo keramické či kamenné dlažbě. Na to není pohybový aparát stavěný a ve městě jsou proto vhodnější klasické boty s pevnou podrážkou, které sice nohu fixují podobně jako dlah u zlomeniny, ale chodidla tolik nepřetěžují.