Počítačoví piráti používají novou taktiku, jak vylákat z klienta přístup do bankovního účtu
Počítačovými piráty se to dnes na Internetu doslova hemží, i když se vám může zdát, že je tak malá pravděpodobnost, že zrovna vy byste se měli stát obětí takového zločinu. S výpočetní technikou je to ovšem jako se zdravím. Kdo je bdělý, nenechá se ukolébat naivitou, a především není líný a sází na prevenci. Nedbalost se vždy ovšem projeví tehdy, až když je, lidově řečeno, pozdě.
Jedním z nejdůležitějších aspektů v boji proti útoku kyberzločinců je informovanost. Lidé neznalí problému si totiž většinou vůbec neuvědomují hrozící nebezpečí. Statistika je však neúprosná a potvrzuje se, že není ani tak rozhodující věk uživatele. Vytunelované bankovní účty hackery se totiž objevují jak mezi seniory, tak i mezi mladými lidmi.
Falešná výhra z falešného e-shopu
Nejčastější praktiky pirátů se obrací směrem k platebním kartám a internetovému bankovnictví. Nová vlna kyberzločinu se objevila docela nedávno a zajímala také odborníky z řad Policie ČR. Jde o odesílání speciálních SMS zpráv, které se tváří, že pochází od některého z e-shopů. Důvěřivé zákazníky se snaží nalákat na určité fiktivní výhry s odkazy na výběr zboží, nebo přímo na volbu výhry. Kliknutím na uvedené odkazy se dotyčný přesměruje na podvodný web, který se tváří jako dotyčný e-shop. Někdy bývají takové subjekty jen stěží rozeznatelné od skutečného obchodu.
Příklad z praxe
Může to být třeba tak, že obdržíte zprávu, ve které se uvádí, že jste majitelem výhry chytrého telefonu, jelikož jste v dotyčném e-shopu kdysi nakoupil zboží za xxx korun. (Zprávy podobného typu se dnes často šíří ve formě falešného obchodu „alza“, přitom tato firma s těmito podvody nemá nic společného.)
Podmínkou k získání výhry je úhrada symbolického poplatku 1 Kč. Pokud klient tuto částku uhradí a využije k tomu bezhotovostní platební styk, tedy odešle částku ze svého účtu, kam se přihlásí pod svým jménem a heslem, podvodná stránka (phishing) jeho údaje zaznamená a útočník má tím pádem rázem přístup k bankovnímu účtu. Zní to jako humorná scéna, ale vězte, že takových obětí je již několik tisíc.