První skládačka Puzzle se zrodila v Anglii v polovině 18. století
V roce 1766 napadlo jistého Johna Spilsburyho, tamního tvůrce map Evropy, že by mohl pro své žáky vyrobit ze dřeva vyřezávanou skládačku, jejíž díly by kopírovaly tvary evropských států. Podkladem pro tvorbu se stala menší mapka, ručně malovaná inkoustem. Skládačka sloužila jako výborná pomůcka při výuce zeměpisu. Nakonec tvůrce zhotovil za necelé dva roky celkem osm skládacích dřevěných map, tematicky řazených do kategorií „Svět, Irsko plus Skotsko, Anglie, Wales, Evropa, Asie, Amerika a Afrika.
Na Spilburyho dílo navázala jeho rodina
Spilsbury se však ze svého díla netěšil příliš dlouho, dva roky na to zemřel a po něm pak pokračovala ve výrobě skládaček jeho manželka Sarah a Spilsburyho žák Harry Ashby. První puzzle to však nemělo snadné, téměř upadlo v zapomnění, neboť se skládačky využívaly výhradně jako školní pomůcky.
Výrobky z mahagonového a cedrového dřeva
Významný průlom pro tuto stylovou zábavu přichází na počátku 19. století. V té době se v Anglii začaly vyrábět skládačky, jejichž dílky sestávaly opět z tvarů evropských států. Skládačky byly ovšem velice drahé, vstupní surovinou bylo totiž cedrové a mahagonové dřevo, dovážené z britských kolonií v jihovýchodní Asii. Hračka si tedy získala oblibu výhradně mezi dětmi z bohatých šlechtických rodin.
Strojní výroba z papírového kartonu
Klasické puzzle z tvrdého papírového kartonu se ovšem zrodilo až v roce 1870. Tehdy vznikl první stroj na vyřezávání jednotlivých dílků, jejichž tvar byl přibližně takový, jaký jej známe dnes. Nakonec se upustilo od tvaru dílků, které kopírovaly přesně hranice států, strojní výroba by nepřipadala v úvahu a ručně vyráběné skládačky by představovaly příliš velké výrobní náklady.
Zvítězil tedy unifikovaný tvar jednotlivých dílků a již na konci 19. století se běžně za dostupnou cenu prodávaly papírové skládačky s různými motivy, které dokázaly na karton potisknout sítotiskové stroje. Tato netradiční zábava se rozšířila po celé Evropě, pronikla i na americký kontinent a dnes jsou skládáním Puzzle posedlí lidé na celém světě, bez rozdílu pohlaví a věku.