Úspěšné pěstování plodin v biozahradě
Není to nic nového pod sluncem, podobné zahrady zakládali už naši předkové sedláci. Principy naturálního způsobu pěstování jako smíšené kultury, kompostování a používání organických hnojiv byly v minulosti zcela běžnou pěstitelskou praxí. Na čem je tedy biozahrádka založena? Na přirozených vztazích mezi rostlinami a živočichy. Základem úspěchu je vytvořit na zahradě vitální biotop, v němž nalezne přirozené životní prostředí řada živočichů.
Zapomeňte na chemii
Zásadou číslo jedna je zavržení chemické ochrany. Její vyloučení je možné jen tehdy, budeme‑li při něm uplatňovat i další principy. Pro biologickou zahradu vybíráme přednostně rezistentní odrůdy dřevin a bylin, které nebudou bezpodmínečně vyžadovat postřiky pesticidy. Výběrem vhodného stanoviště účinně předejdeme výskytu chorob rostlin.
Rostliny se budou chránit navzájem
Také některé aromatické látky, které se z bylin a dřevin uvolňují, odrazují škůdce nebo snižují riziko houbových chorob. Typickým příkladem je společná výsadba mrkve a cibule nebo česneku a jahod. Rajčata a celer vysazujeme do sousedství košťálovin jako je zelí, kapusta, kedlubna, brokolice, květák nebo kadeřávek. Osvědčilo se sázet křen mezi brambory jako ochranu před mandelinkami. Afrikány vysazené jako lem záhonu zase odpuzují molice.
Zvyšte výnosy
Správnou kombinací kultur můžeme také zvýšit úrodu. Rostliny s kratší vegetační dobou vysazujeme mezi hlavní kultury a můžeme je sklízet vícekrát. Vytvářením smíšených záhonů a střídáním plodin docílíme toho, že rostliny, které mají různé nároky na výživu, si nebudou navzájem konkurovat, naopak mohou vzájemně podpořit svůj růst; například semena kopru zvyšují klíčivost okurek.
Plevel už nebude vaším nepřítelem
Mulč je nastýlka z organických materiálů: trávy, listí, slámy aj., která brání odpařování vody a chrání před plevely. Zabraňuje vysychání povrchové vrstvy zeminy, což oceníme zejména v horkých dnech, kdy nebude třeba tolik zalévat ani kypřit. Čerstvý mulč nastýláme v tenčí vrstvě, aby neplesnivěl, suchý materiál můžeme navršit výše. Mulčování je také zdrojem cenných živin.
Kompost je srdcem zahrady
Všechen rostlinný odpad se dá přeměnit v organické hnojivo. Obsah organických částic v půdě je velmi důležitý, neboť ovlivňuje její úrodnost a zdraví a také zadržuje vodu. Na trhu je dnes dostupná celá řada granulovaných organických hnojiv. Nezapomínejte ani na zelené hnojení, které vrací do půdy dusík.
A na závěr k zálivce: vždy, když je to možné, dejte přednost používání dešťové vody.